Kurkuma remedium na wiele schorzeń- Złoty środek,

Kurkuma, co o niej wiemy? Z pewnością znacznie mniej niż powinniśmy, bo gdyby tak było, to nie tylko ze względu na swoją złotą barwę pretendowałaby do tytułu „najcenniejszych” przypraw. Wiedza w zakresie właściwości kurkumy ciągle poszerza swój horyzont, rzucając nowe światło na dobroczynny wpływ tej rośliny na zdrowie.

kurkuma w proszku i kłącza
kurkuma w proszku i w kłączu

Kurkumę znano już w starożytności. Przy jej pomocy leczono, ale także stosowano w kuchni, przy produkcji farb, jak również w kosmetyce.

Kurkuma – czyli ostryż długi, ostryż Zohary, szafran Indyjski

Kurkuma wywodzi się z Indii i otrzymywana jest z rośliny korzennej, która do złudzenia przypomina popularny imbir. Najczęściej spotyka się ją w formie proszku. Ważne by przechowywać go w miejscu, gdzie nie będzie narażony na działanie promieni słonecznych. Oczywiście możliwy jest też zakup świeżych kłączy. Niemniej ich trwałość jest znacznie krótsza, bo liczy do około 3 tygodni.

kłącza kurkumy
kłącza kurkumy

Kurkuma – rewolucja w medycynie – remedium na wiele dolegliwości

Kurkumę stosowano od wieków w tradycyjnej medycynie wschodniej, jako środek wspomagający leczenie wielu schorzeń, wśród których można wymienić:

napój z kurkumą
napój z kurkumą

Jednakże badania przeprowadzone w ostatnich latach dowodzą znacznie szerszego spektrum działania kurkumy. A wszystko to dzięki substancji zwanej kurkuminą, która nadaje potrawom charakterystyczny żółto-pomarańczowy kolor. Kurkumina należy do jednego z najsilniejszych, naturalnie występujących przeciwutleniaczy. I wykazuje nadzwyczaj silne działanie przeciwbakteryjne, antywirusowe, przeciwzapalne oczyszczające i antynowotworowe.

złoty napój
złoty napój

Kurkuma zawiera także tumeronem, związek który jak twierdzą naukowcy pobudza namnażanie i różnicowanie komórek nerwowych w mózgu. Wielu badaczy pokłada w nim ogromne nadzieje jeśli chodzi o leczenie choroby Alzheimera, czy udaru mózgu.

 

Kurkuma w pigułce

kurkuma z miodem i cytryną
kurkuma z miodem i cytryną

Jak spożywać kurkumę

Ostrożnie!

Bo jak stara maksyma głosi „wszystko może być trucizną, decyduje o tym dawka”.

Kurkuma tworzy doskonały tandem z pieprzem, albo z papryką. To one decydują o wysokiej przyswajalności.

herbata z kurkumą
herbata z kurkumą

Kurkuma w paru odsłonach

zupa pomidorowa z kurkumą
zupa pomidorowa z kurkumą

Mnie kurkuma pasuje niemal do wszystkiego!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *