Gołąbki z kaszą pęczak – nielot wysokich lotów?!
Pisząc o kapuście napomknęłam, że opublikuję przepis na gołąbki z kaszą, które nie będą miały charakterystycznej postaci. Moje gołąbki, to w zasadzie jeden wielki wypasiony pęczakiem gołąb, który zdeptał babcino – mamusine konwencje rolowania kapuścianego liścia, i być może przyprawił je o ból głowy. Ale nic straconego, bo przecież kapusta leczy wszelkie dolegliwości! Dlatego dla tradycjonalistów dotkniętych gołąbkową migreną proponuję okład z liścia kapusty podczas przygotowania. Jestem pewna, że smak i prostota tak wykonanej potrawy zrekompensuje wszelkie niedogodności związane z przetrąceniem kulinarnego dogmatu.
To naprawdę gołąb górnych lotów!
Na taką wariację w temacie kapusty natknęłam się jakiś czas temu w internecie, i to za sprawą fantastycznie zrobionego zdjęcia liścia, który skojarzył mi się z drzewem. Dopiero gdy nasyciłam swój głód estetyczny, przeszłam do czytania przepisu. Oczywiście odbiega on trochę od tego, co ja tutaj prezentuję, głównie za sprawą farszu, bo nadzienie to indywidualna przestrzeń do alokacji smaku. Jedni wolą ryż, a inni kaszę – tak jak ja, nie wspominając już o tych, co z jadłospisu na stałe wyrzucili mięso. Ale i Ci ostatni cudownie sobie radzą z jego brakiem i często zachwycają mnie swoją pomysłowością w tej kwestii.
A teraz lecimy do kuchni i kolekcjonujemy niezbędne produkty.
Składniki:
- 1 duża kapusta włoska
- 2 cebule średniej wielkości
- 2 marchewki
- 2 pietruszki
- Parę ząbków czosnku
- 4 lub więcej plastry boczku wędzonego około 1 cm grubości
- Olej kokosowy/ oliwa
- 600g mielonej karkówki
- Mała szklanka kaszy pęczak – tzw. musztardówka
- Odrobina masła do smarowania brytfanny
- Sól
- Pieprz
Sos składniki:
- Parę ząbków czosnku
- Suszone pomidory
- Sok pomidorowy 500ml/ koncentrat/ pomidory z puszki
- Migdały w płatkach
- Papryka czerwona słodka
- Papryka czerwona ostra
- Papryka wędzona
- Sól
- Pieprz
Ptaszyny Moje Kochane, podwijamy rękawy i do pracy!
Zabawę zaczynamy od obnażania kapusty. Z każdego z liści wycinamy jego twardą część.
Tak przygotowane liście wrzucamy do gotującej się, osolonej wody na około 7-9 min.
Następnie odcedzamy i pozostawiamy do wystygnięcia
Kroimy boczek w kostkę i smażymy na patelni. Można go dodatkowo wspomóc olejem kokosowym lub innym tłuszczem.
Kiedy boczek wesoło skwierczy z rozkoszy na patelni, my mamy czas by pokroić w średniej wielkości kostkę warzywa tj. marchew, pietruszkę i cebulę
Do upieczonego boczku dodajemy w pierwszej kolejności marchew i pietruszkę. Łączymy składniki i czekamy aż delikatnie zmiękną.
Następnie dodajemy do nich cebulę. Od czasu do czasu mieszamy warzywa i obserwujemy kiedy cebula się lekko zeszkli, by połączyć całość z kaszą.
Odmierzamy musztardówkę kaszy pęczak i wsypuję na patelnię.
Całość mieszamy i prażymy około 4-6 min. Następnie dodajemy około 2,5 szklanki musztardówki wody i gotujemy pod przykryciem do miękkości tj. 15-20 min.
Na patelni rozgrzewamy tłuszcz i smażymy karkówkę. Dosmaczamy ją solą, pieprzem i paroma ząbkami czosnku.
A kiedy kasza i warzywa będą już gotowe łączymy je z mięsem i doprawiamy w miarę potrzeby.
Gdy farsz stygnie, a jego składniki pracują nad jednolitym, doskonałym smakiem, my mamy czas by przygotować brytfannę – taką średniej wielkości. Smarujemy ją masłem.
Na dnie układamy największe liście kapusty, tak by wypełniły dokładnie całe dno i boki naczynia. Następnie kładziemy pierwszą warstwę nadzienia około 1cm. Przykrywamy ją liśćmi kapusty i kolejną porcją farszu (w moim przypadku ostatnią). Na wierzch układamy pozostałe liście kapusty. Tak przygotowane danie wkładamy do piekarnika nagrzanego do 180°C i pieczemy przez około 40 min.
Od czasu do czasu kontrolujemy, czy wierzchnie liście się nie przypalają. Jeśli tak to smarujemy je delikatnie odrobiną masła.
Kiedy gołąb gigant piecze się w piekarniku możemy przygotować sos.
Na małej patelni rozgrzewany tłuszcz i smażymy parę ząbków czosnku, przeciśniętych przez praskę, uważając przy tym by się nie przypalił.
Kiedy czosnek uwolni aromat wsypujemy do niego dwie garści płatków migdałów i lekko podsmażamy. Następnie dodajemy suszone pomidory. Mieszamy.
Całość zalewamy sokiem pomidorowym 500ml i doprawiamy do smaku przyprawami: sól, pieprz, papryka słodka, ostra i wędzona.
Po około 40 min wyciągamy naszego „ptaszka” z piekarnika. Na formę kładziemy talerz, albo deskę i odwracamy całość do góry „nogami”.
Kroimy i delektujemy się wspaniałym smakiem!
Smacznego!