Wielkiego grzybobrania nadszedł czas!
Do grzybów zawsze podchodziłam sceptycznie, ponieważ w cieniu ich kapeluszy doszukiwałam się ewentualnego zatrucia. Nie mama pojęcia, skąd przez te lata nabrałam do nich takiego lęku, ale w tym roku zostałam z niego skutecznie wyleczona. I to do tego stopnia, że zdobyłam się na odwagę, by skosztować panierowanej kani (sowy), którą znalazłyśmy podczas spontanicznego grzybobrania! Smakowała wybornie! Na tyle doskonale, że w przyszłym roku również zamierzam wyruszyć na grzybobranie, ale z jasno określonym azymutem na „Kanie Panowie i Panie”.
Rzecz jasna, tak wielkie przedsięwzięcie będzie objęte patronatem eksperckim w osobie Donii i mamy Ewy, które bezbłędnie potrafią wskazać jadalnego grzyba. Bez konsultacji z wymienionymi profesjonalistami, nie jem swoich leśnych znalezisk w materii KANIA.
Kolejną „niespodzianką” był i jest wysyp opieniek miodowych tuż koło mojego domu.
Smakoszem tych grzybów jest mój tato, i to właśnie on w ostatnich dniach uczył mnie, jak je rozpoznawać. Dotychczas sam wybierał się na podbój runa leśnego, którego owoce przynosił do domu, a następnie przetwarzał, zaś produkt gotowy przywoził mi w słoikach.
Jako że w tym roku postanowiłam zgłębić arkana mykologii, to nie opuszczałam go w tej wyprawie nawet na krok, czego nie można powiedzieć o nim. Najzwyczajniej w świecie zostawił mnie z wiadrem i nożem w ręku, bo przecież „pod nosem” mam same opieńki.
Całe szczęście miałam pomocników i razem uzbieraliśmy trzy pojemniki!
Opieńka w „pigułce”
Opieńka zalicza się do grzybów o bogatych walorach smakowych, a co ciekawe, od lat wykorzystywana jest w medycynie ludowej. Ekstrakty z tego grzyba działają antygrzybicznie i bakteriobójczo. Substancje znajdujące się w ich składzie wzmacniają ukrwienie mózgu, serca i kończyn. Pewne źródła podają, iż Azjaci stosowali opieńki w leczeniu wielu dolegliwości (płuc, żołądka i wątroby). Opieńki polepszają wzrok, stąd wykorzystuje się je w leczeniu chorób oczu.
Jak spożywać opieńki?
Opieńki można:
- -marynować,
- -zamrażać,
- -kwasić,
- -gotować,
- -smażyć,
- -suszyć (suszone opieńki doskonale komponują się z bigosem, kapustą, zupami, kremami itp.)
Należy pamiętać, że opieńka na surowo może spowodować zatrucie pokarmowe, dlatego trzeba poddać ją procesowi obróbki termicznej ( gotowania, smażenia).
Grzyby remedium na wiele dolegliwości
O leczniczych właściwościach grzybów czytałam w zeszłym roku, przy okazji hodowli boczniaków. To właśnie wtedy dowiedziałam się, że kryją w sobie takie bogactwo witamin i minerałów. Grzyby niczym gąbka chłoną wodę, składniki mineralne i pierwiastki śladowe. Do najczęściej występujących można zaliczyć: potas, wapń, magnez, żelazo, fosfor, mangan (ilości śladowe), miedź, cynk czy kobalt.
Grzyby to również witaminowy dynamit! W tak popularnych pieczarkach można znaleźć ryboflawiny z grupy B2, niacyny, kwasu ego, witaminy C i K i witaminy B1.
Jakie grzyby leczą:
- borowik szlachetny
- opieńka
- maślak sitarz
- soplówka jeżowata
- żagiew wielogłowa
- czernidlak kołpakowaty
- uszy judaszowe
- boczniak ostrygowaty
- twardzioszek przydrożny
- gąsówka fioletowawa
- gąska topolowa
- mleczaj rydz
- płomiennica zimowa
- pieczarka polna.
Życzę wszystkim wspaniałych zbiorów!